Artvinli STK’lar ve Partiler, “Neye İmza Attığımızı Çok İyi biliyoruz”

 

Adem Güngör

 

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkartmak isteyen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in Alman bankalarında iki kez kredi aldığı ve Cerattepe için de kredi alacağı duyumu üzerine Yeşil Artvin Derneği, 30 Nisan 2016 tarihinde dernek binasında toplantı düzenlemişti. Dernekler, STK’lar ve Siyasi Parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda Alman bankalarına ve gerekli mercilere Artvin’de yaşanan durumu anlatan bir mektup yazılması kararı alındı.

Birkaç gün sonra mektup hazırlanmış altına da STK ve siyasi parti temsilcilerinin imzaları atılarak, 4 Nisan 2016 tarihinde Postane aracılığıyla Almanya’daki bankalara gönderildi.

“Maden Şirketine Cerattepe’de Kullanmak Üzere Kredi Vermeyin”

Mektubun gönderilmesinden birkaç ay sonra, maden şirketine yakınlıklarıyla bilinen  bazı basın yayın organları tarafından bazı iddialar ortaya atılmıştı. Gönderilen mektuplar kastedilerek Yeşil Artvin Derneği casuslukla suçlanmıştı. Bu haberin akabinde Yeşil Artvin Derneği, Dernek binasında basın açıklaması yaparak mektupların içeriğinin Mehmet Cengiz’in Cerattepe’de kullanmak üzere Almanlar’dan kredi talep ederse, Artvin’de yaşananların göz önünde bulundurulmasına yönelik taleplerinin olduğunu ifade etmişlerdi.

Buradan bir şey çıkartamayacaklarını anlayan bir kısım basın mensupları bu kez başka bir iddia daha ortaya attılar. İlk olarak Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan’ın gönderilen mektuplarla ilgili bilgisi olmadığı yazılmış, daha sonra imzanın Başkan Yardımcısı Arif Soydan tarafından atıldığı öğrenilmişti. Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan bunun üzerine ilkeli gazetecilik yapan yerel basın mensuplarına açıklama yaparak imza bize aittir demişti. Buradan da bir sonuç alamayan yandaş medya, bu kez Türkiye Radyo Amatörler Cemiyeti Başkanı Hasan Gültekin’in, imzanın kendine ait olmadığına dair açıklamalarını gündeme taşımıştı.

Mektubun Altında İmzası Bulunanlar Bir Araya Geldi

Amacın bir karalama kampanyası olduğunu ifade eden Yeşil Artvin Derneği, bunun üzerine kamuoyunu bilgilendirmek için bir toplantı düzenledi. Mektubun altında imza atan Dernekler, STK’lar ve Siyasi partilerin temsilcilerinin katılımıyla geniş katılımlı toplantı düzenledi. Toplantıya Saadet Partisi, Türkiye Radyo Amatörler Cemiyeti Başkanı Hasan Gültekin ve haberleri yapan basın mensupları da davet etildi.

Haberi Yapan Basın Mensupları Davet Edildi Ama Programa Katılmadı

Saadet Partisi toplantıya iştirak ederken, Hasan Gültekin katılmadı. Öte yandan Dernek Başkan Nur Neşe Karahan’ın defalarca arayıp mesaj çekmesine rağmen asılsız haberleri yapan basın mensuplarından hiçbiri toplantıya gelmedi. Yoğun bir gazeteci eşliğinde gerçekleşen toplantıya Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan’ın yanı sıra mektuba imza atan STK’lar, Dernekler ve Siyasi Parti temsilcileri katıldı.

Mektubun ve İmzanın Asılları Bizde

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan toplantının sebebini açıklarken şunları söyledi, 30 Nisan 2016 tarihinde, burada yine böyle bir toplantı yapmıştık. O gün ki toplantı gündemimizde Almanya’dan iki kez kredi alan Mehmet Cengiz’in Cerattepe için de kredi talebinde bulunursa, buradaki durumu özetleyip, göz önünde bulundurulmasını talep etmiştik. Bunu o günki toplantıda görüştük ve ortaklaşa bir karar aldık. 51 STK ve siyasi parti tek tek gezilerek imzaları alındı. Daha sonra Almanların ilgili kurumları ve bankalarına yolladık. Bu mektubun ve imzaların asılları bizde duruyor zaten.

Aslında Artvin’deki yerel medya son derece ilkeli ama maalesef bir iki tanesi şirketin kirli oyunlarına alet olarak onların üzerinden haberler yapıyor. İlk olarak Saadet Parti’sini kullanarak haberler yapıldı. Daha sonra TRAC’ın Başkanı Hasan Gültekin arkadaşımızla röportaj yapmışlar. Biz bu toplantıya Saadet Partisi ve TRAC’ı da davet ettik, hatta doğru haber yapması için o haberleri yapan basın mensuplarını da davet ettik. Fakat Saadet Partisi harici hiç biri gelmedi.

Ne Karar Verdiysek Ortak Alınan Kararı Uyguladık

Yeşil Artvin Derneği 20 senedir mücadele veren bir çatıdır. Yeşil Artvin Derneği neye karar verdiyse ortak karar alınarak vermiştir. Kimse kimsenin adına ne imza attı ne attırıldı, nede böyle bir hakkımız var. Onun için bu konuyu basına taşımayı düşündük doğru bilgilerle kamuoyuyla paylaşmak istedik dedi.

Yeşil Artvin Derneğinde Asılsız Haberler İçin Yasal İşlem Başlatıyor

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, yapılan haberleri salonda bulunan STK ve Parti temsilcilerine okudu. Daha sonra mektubun altına el yazısıyla isimlerin yazıldığı ve imzaların atıldığı evraklar basın mensuplarıyla paylaşıldı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, konuyla ilgili yasal işlemlerin başlatılacağını ifade ederek, düzgün bir şirket olsa bunlarla uğraşmaz dedi.

İmza Sahiplerinden Tek Tek Açıklama Geldi

Daha sona toplantıya katılan ve gönderilen mektuba imza atan Dernekler, STK ve Siyasi parti temsilciler tek tek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi: Yapılan Haber Yalan, İmzamızın Arkasındayız.

İlk olarak Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Arif Soydan konuştu. Soydan, bizim hakkımızda büyük bir iftira attılar, insanların izzeti nefsiyle oynadılar. Gün gelecek ki kendi yaptıklarına kendileri utanacak. Biz mektubun altına Partimiz İl Başkanının mührünü vurup altına Yardımcı Başkan olarak Arif Soydan imzasını attım. Ayrıca benim imza atma yetkim de var. Yapılan haberi değerlendiren Soydan, “haber sonuna kadar yalan hiçbir alakası yok onu yayınlayan basın mensuplarına o kadar kızgınım ki elime geçselerdi kötü şeyler olabilirdi” dedi.

Kamu Sen: Yapılan Haberleri Ciddiye Almıyoruz Sendikamız Artvin Halkından Yana Tercihini Kullanmıştır.

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi İsrafil Bayrak, “söz konusu haberleri Türkiye Kamu Sen olarak ciddiye almıyoruz. Türkiye Kamu Sen ilkeli, kararlı, cesur sendikacılık dedi ve Artvin halkından yana, Artvin doğasından yana tercihini kullanmıştır. Biz de imzayı atmıştık, imzamızın da sonuna kadar arkasındayız” ifadelerine yer verdi.

CHP: Başka Bir Artvin Yok

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Yücel Kurt ise, “Bu arkadaşlar Artvin’de, başka bir Artvin’in var olduğunu yaratmaya çalışıyorlar. Artvin burada, sivil toplum örgütleri burada, başka bir Artvin de yok. Bizler kanunlardan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Faal Gazeteciler Derneği: O Haberleri Yapanların Bu Toplantıya da Katılmaları Gerekiyordu

Artvin Faal Gazeteciler Cemiyeti İsmet Başar, “eğer bugün burada o haberleri yapan arkadaşlar da olsaydı ve imzalarını arkasında duranları da haber yapsaydı, o zaman söylenecek bir şey olmazdı. Fakat 51 imzadan iki tanesi hatta biri de imza bize ait diyor, umarım bu anlayıştan vazgeçer doğruyu bulurlar” dedi.

Şehir İçi Dolmuşçular: İmzamızın Arkasındayız.

Şehir İçi Minibüsçüler Kooperatifi adına imza atan, Volkan Erdem mektubun maden şirketi sahibinin Almanlardan kredi talep etmesi üzerine yazılmış bir mektup olduğunu biliyorduk bizde bilinçli olarak imzamızı attık. İmzamızın da arkasındayız.

Esnaf Odaları: Onlar da Üç Kez Mahkemeyi Kazansınlar O Zaman Pata Pat Oluruz

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin; burada kimse kimsenin imzasını kullanma ihtiyacında bulunmaz. Bizleri satın aldıkları mahkemeler yada satın aldıkları kişilere benzetiyorlar, kimse Artvin halkını satın alamaz. Biz üç kez mahkemeyi kazandık, onlar da üç kere kazanırsalar o zaman pata pat oluruz.

Algın: Artvin Varsa Biz Varız.

Artvin’in Doğasını, Boğasını ve Turna Gölü’nü Koruma, Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın; attığımız imzaların hepsinin arkasındayız, Artvin varsa biz varız, biz varsak Artvin var.

TMMOB: Haberi Yapanlar Bizden de Görüş Alsın

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz imzacılar burada bir aradayız. Mücadeleye devam ediyoruz, bu yalan haberleri yapan basın mensupları bizlerden de görüş alabilirler onlara her zaman cevap vermeye hazırız.

Artvin Barosu: Bunlar Besleme Basın

Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal bu tür haberleri yapanlara besleme basın diyelim. Bu tür işlerle uğraşanların ne kadar ayağa düştüğünü görmüş olduk. Saadet Partisi’nin temsilcisi buraya katılarak açıklamada bulundu. Gidip karambole getirerek yürümenin anlamı yok. 51 imzadan biri hatırlamıyorum veya farklı bir şey demişse, ölçü mü bu. Eğer o imzayı atan da imzasına sahip çıkamıyorsa başkanlığı bıraksın.

Bu şirketin samimi olmadığını daha önce dernek kurarak görmüştük. Şimdi derneği var, basını var. Onlarda para çok her şeyi yaparlar. Havuz medyasından bunu gördük ama zannetmesinler ki bu böyle kalır, Artvin Barosu olarak dava açacağız yasal işlemleri sürdüreceğiz” dedi.

Birleşik Kamu Sendikası: Neye İmza Attığımızı Çok İyi biliyoruz.

Birleşik Kamu İş Sendikası Temsilcisi Sinan Arslan, Artvin’de yapılan doğa katliamına her zaman karşı olduk. Neye imza attığımızı çok iyi biliyoruz imzamızın arkasındayız. O gazetecilerin yaptığı tamamen can sıkıcı ve kara çalmaktır. Bir Artvinli olarak diyorum ki Artvinliye kara çalmak kolay değildir.

Şoförler Odası:İmza Attık Arkasındayız

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan biz de imza attık ve imzamızın arkasındayız oda olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

Küçük Sanayi Sitesi: Evimin Dibine Dinamit Koyan Herkesin Karşısındayım

Artvin Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Rıdvan Peker benim yaşam alanım olan Artvin’de  evimin dibine dinamit koyan herkesin karşısındayım. Attığım imzanın da arkasındayım.

Demokrat Parti: İmza Bize Ait

Demokrat Parti Başkan Vekili Hakan Çil o gazeteci olacak arkadaşların, bir Artvinli için ajan kelimesini kullanması benim içimi acıtan söylenti oldu bu yüzden Artvin’imin arkasındayım attığım imza bana ait.

Eğitim Sen: Yapılmak İstenen Artvin Halkının Birlik ve Beraberliğini Bozmaya Çalışmak

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Eğitim Sen olarak imza atanlardanız. Burada asıl yapılmak istenen Artvin’deki bu birlik bütünlüğü bir şekilde bozmak. Bir algı operasyonundan öte hiçbir şey değil. Başından beri Yeşil Artvin Derneği çatısı altında mücadele veren tüm Dernekler, STK’lar, siyasi partiler, bireyler siyasi kaygı gözetmeden bunu yaptılar. En çok rahatsız edende bu oldu. Ne kadar parça koparabilirseler bunu kar olarak görüyorlar. Artvin halkı bunla yılmayacaktır kendi birlik ve beraberliğini de bozmayacaktır.

Halkevleri: Bu Tür Algı Operasyonlarında Başarılı Olamayacaklar

Artvin Halkevi Başkanı Yasin Evren Öztürk; Bu imzanın arkasındayız, daha önce de denediler bu tür algı operasyonlarını ama başarılı olamadılar. Biz halkevleri olarak bu mücadelenin tarafıyız sonuna kadarda taraf olacağız.

ÖDP: Artvin’in Doğasını Bozmayacak Her Şeyin Arkasındayız

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İl Başkanı Mahmur Zeytinci, Sadece bu imzanın değil her şeyin arkasındayız yeter ki Artvin’in doğası bozulmasın. Ajan kelimesinin anlamı Türkiye karşıtı eleman demektir. Evet Cengiz İnşaat Almanların elemanıdır, Cengiz inşaat Kanadalıların elemanıdır, Cengiz İnşaat Amerikalıların elemanıdır ama Artvin’de bir doğanın parçasıdır. Artvin halkı olduğu sürece burada maden filan çıkmayacak kimse boşuna umutlanmasın.

Oruçlu Köyü: Her Tarafı Kültür Akan Şehrimizi Madene Vermeyeceğiz

Oruçlu Köyü Gençlik Derneği Başkanı Hakan Akın; Oruçlu köyümüzü baraja verdik. Biz istiyoruz ki Artvinimizi madene vermeyelim. Her tarafından kültür akan Artvin şehrinin iki zayıf halkayla yıldıramazlar.

Artvin Engelliler Dernek Başkanı ve aynı zamanda medya temsilcisi olan Hatice Nur Ersöz, o haberi yapan, üç arkadaşın haberini gördüm. Bir basın mensubu olarak bundan utanç duyuyorum. Yaptıkları tam bir provokatörlük, satılmış insanlar onları meslektaş olarak da görmüyorum” dedi.

Eczacılar Odası: Bu Tür Gazeteciler Bu Mesleğin Gevenini Sarsıyor

18’inci Bölge Eczacılar Odası Artvin temsilcisi Nursal Bülbül, bu kararda benim de imzam var. Artvin halkı bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, dedelerinden aldıkları bu emaneti torunlarına bozulmadan, teslim edebilmek için mücadele ediyor. Biz burada yaşıyoruz burada yaşamaya da devam edeceğiz. Çocuklarımız burada yaşayacak bu çevreyi bu doğayı insanlık için Artvin halkı için korumaya çalışıyoruz  bu nedenle de attığımız imzaların arkasındayız. Üzüldüğüm, ne yazık ki kendilerine gazeteci diyen bazılarının yaptığı haberle bu mesleğe olan güveni sarsıyor. Yani ben bu yalan haberleri gördüğümde acaba diyorum medyada gördüğüm bütün haberler bu şekilde mi yapılıyor diye endişe duyuyorum. Dilerim bu meslek kendi içindeki bu yalan yanlış haberi yapanları dışlarlar” dedi.

Artvin Fenerbahçeliler Derneği: Kimse Artvinliye Zorla İmza Attıramaz

Artvin Fenerbahçeliler Derneği Temsilcisi Bahattin Altuntaş, Artvin doğası için Artvin Fenerbahçeliler Derneği tarafları olarak direniş gösterdik. Köylerimizi barajların altında kaybettik Artvin’i de maden için kaybetmek istemiyoruz. İmza bize ait arkasındayız Artvinliye kimse zorla imza attıramaz.