Cerattepe Altın Madeni’ne Tepkiler Büyüyor

RIFAT SOYDAN

Neden bu yazıları yazmak zorunda kalıyoruz, bilmiyorum! Aslında siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum: Para, para, para!

Yine bir doğa katliamı/kıyımı için bu yazıyı yazıyorum. Üstelik sabah başladığım diğer yazımı yarıda bırakarak! Daha önce de yazmıştım; nerede rant varsa, orada bu muhafazakar iktidar ve onların peşkeşçileri/yandaş firmaları orada! Üstelik bu yandaşları iyi tanıyoruz; “milletin bir yerlerine koyanlar!”

Enteresandır, koydukça koyan bu firmalar nedense koymaya doymuyorlar!

İstanbul’un kaymağını/rantını/doğasını/havasını tam 21 yıldır yiye yiye bitiremeyen yıkıcılar, doymadıklarını, Anadolu’nun dört tarafına da saldırarak ortaya koyuyorlar. Her yer maden ocağı, her yer inşaat, kısaca tüm Türkiye devasa bir şantiye halinde! Ne yargı kararları, ne toplumsal muhalefet ne de ulusötesi örgütlerin direnişi sonuç vermiyor! -Gezi Parkı Direnişi’ni selamlamadan geçmeyeceğim, meraklanmayın!-

Gücü elinde tutan muhafazakarlar, bir noktadan sonra gücü sopa ve öldürücü darbe olarak görüyor. Bu yaşanmışlıklarla sabit! Nerede doğa kıyımına karşı bir barışçıl bir protesto var, al sana sopa, al sana biber gazı, al sana mermi!!!

Termik, nükleer, HES, RES, yol, köprü, havalimanı, maden ocağı, yayla yolları, zeytinlik yıkımları gibi doğanın rantına endeksli yıkımlara bir yenisi daha ekleniyor!

 

Cerattepe Direniyor, Artvin Direniyor!

Karadeniz yaylalarına yapılması planlanan yeşil yol projesinin şoku atlatılmadan, şimdi de Artvin Cerattepe bölgesindeki yaylalara maden ocağı tehdidi baş gösterdi. Cerattepe’de altın madeni işletmek isteyen yandaş müteahhitin firması bu sabah harekete geçti. Aslında iş neredeyse 10 yıla kadar uzanıyor. 2007 yılında Cerattepe’de açılması planlanan maden, yargı kararları ve halkın direnişi ile sürekli engellenmişti. Bağımsız yargının “bölgede madencilik faaliyetlerini yasaklamasına”rağmen, yandaş müteahhit hırsından vazgeçemedi ve 2013 yılında ÇED raporunu bir şekilde(!) alarak madeni açma konusundaki kararlılığını gösterdi! Ne de olsa Devlet arkasında, halk önündeydi bu zihniyetin!!!

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

Cerattepe, dünyada, doğa korumada öncelikli 25 sıcak noktadan biri. Sıcaktan kasıt, termometre değil, tehdit!!! Yani bu cennet, tehdit altında ve bu tehdide karşı korunması gereken bir bölge. ÜnlüKafkasör Yaylaları‘nın bulunduğu yer burası. Altın madeni faaliyete geçerse, bölge zehirlenecek, heyelana karşı direnç azalacak ve su kaynakları kirlenecek!

Ama halk kararlı!!! Artvin halkı, kendi öz toprakları olan bu alanda madene karşı duruşlarında kararlılar ve uyku bile uyumuyorlar! Bu sabah jandarma, bölge halkını maden sahasına sokmamaya başladı. Bu da demek oluyor ki yandaş müteahhit devlet sopasını arkasına almış(!) vaziyette. Ağaç kesimine başlanacak alana sokulmayan halk, dağılmamakta kararlı. Daha önce de maden şirketinin bir kaç aracını yakarak, kararlılıklarını ispatlamışlardı. Direniş çeşitli örgütlerce de destekleniyor… Gezi Direnişi gibi göz önünde olmasa da Cerattepe Yaylaları için de bir toplumsal direniş gerekli görünüyor.

Rahmetli Kazım Koyuncu belki bugün bir daha öldü. O yaylalar, O’nundu, arkadaşlarınındı, dostlarınındı, tüm Türkiye’nindi; Yıkıcı zihniyetin ve yandaşlarının değil! Bakalım Anadolu, bu bozuk, talancı, yıkıcı, paragöz ve açgözlü zihniyete daha ne kadar direnecek, ne kadar dayanabilecek, göreceğiz. (içeriks.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.