DSİ’nin Fabrika Deresi Islah (!) Çalışmaları Tehlike Sinyalleri Veriyor

Artvin’in Çayağzı Mahallesinde, Fabrika Deresi’nin baraja dökülmeden önceki kısmında, DSİ tarafından yapılan sözde (!) ıslah çalışmaları çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Söz konusu alanda büyük çoğunluğu dere yatağı üzerinde olan çok katlı öğrenci yurtları ve yeni konut inşaatları tamamlandı. İlk yanlış burada başladı ve bu durumun oluşmasında en büyük sorumluluk dere yataklarındaki yapılaşmalara izin veren mevcut ve önceki belediye yönetimleridir.

Son olarak da, geçen haftadan beri dere yatağını en az 3-4 metre (bazı noktalarda daha da fazla) daraltan sözde ıslah çalışmalarının yapıldığını hayretle izliyoruz. Genya’nın zirvelerinden çok sayıda küçük derenin birleşerek oluşturduğu ve yağıştan sonra derede taşınan su miktarının bu kısımda en fazla olduğu düşünüldüğünde olası bir sel felaketine davetiye çıkarıldığı söylenebilir. Halen devam eden bu çalışmalar sonucunda derede akan su beton bir kanal içerisine sıkıştırılmış olacak.

Bu da suyun çok daha şiddetli, çok daha güçlü ve dolayısı ile çok daha yıkıcı olmasına neden olacaktır. En düşündürücü olan husus ise tüm bu çalışmaların gerçek görevi doğal su kaynaklarımızı korumak ve insanlarımızın sel ve taşkın gibi felaketlerden zarar görmemesi için önlem almak olan DSİ tarafından yapılıyor olması ve ne yazık ki Artvin Belediye’sinin de bu yanlış uygulamaya karşı sessiz kalmasıdır.

Özellikle Doğu Karadeniz’deki dere yataklarına yapılan yanlış müdahaleler sonucunda vatandaşlarımızın başına neler geldiğini hepimiz biliyoruz ve acıyla hatırlıyoruz.

Bu felaket örneklerini çok yakın zamanda Hopa, Borçka, Arhavi ve Şavşat ilçelerinde çok sayıda can kaybı ile yaşamamıza rağmen, ne yazık ki benzer müdahaleler Fabrika Deresi üzerinde devam etmektedir. İstanbul’da geçen ay iki defa üst üste yaşanan sel felaketleri de unutulmamalı. Tüm bu acı olaylardan hiç mi ders çıkarılmamıştır? Artık herkes biliyor ki; dere yataklarının içine inşa edilen yol, konut ve sanayi tesisleri gibi yapılar sonucunda doğal dere yatakları daraltılıyor, betonlaştırılıyor ve sonucunda da şiddetli bir yağmur ile beraber sel, taşkın ve heyelan gibi felaketlere davetiye çıkarılmış oluyor.
Buradan ilgili tüm yetkilileri ve bu durumdan zarar görecek halkımızı uyarıyoruz. Aşağıdaki fotoğraflarda dere yatağına yapılan beton kanalın doğal yatağı ne kadar daralttığı açık bir şekilde görülmektedir. Yukarıda sayılan olası kötü sonuçların önüne geçilmesi adına yapılan ıslah (!) çalışmalarının bir daha gözden geçirilmesi gerekmektedir.