Yeni Yıl Mesajı

Artvin; sözcüklerle anlatılamayacak, başka bir yerle kıyaslanamayacak kadar özel bir coğrafya, insanlığa sunulmuş kutsal bir emanet.
Artvin, doğanın nakış gibi özene bezene işlendiği; iyilik ve güzelliklerini insanlarının ruhuna nakşettiği güzel ülkemizin en güzel köşesi…
Bu özel coğrafya ve insanları; 25 yıldır devam eden ve kalkınma maskesi ile saklanan bir saldırı ile karşı karşıya. Bu saldırı; bilimi, hukuku, insanlığı eşine az rastlanır biçimde kullanmakta, değiştirmekte hatta yok saydırmaktadır.
Artvin’li tek vücut olarak bunlarla da baş edebilmiş, haklı olduğu için hep kazanmıştır. Bunu hazmedemeyenler “OHALDE yeni şeyler lazım” diyenler, bunlar yetmezmiş gibi yeni yasaklarla Artvin’liyi bir cendereye sokmuş; oturmak-kalkmak, hoplamak-zıplamak, konuşmak-tartışmak, bakmak-görmek bir anlamda hissetmek-düşünmek fiillerini de adeta suç fiili saymıştır. ARTVİN’Lİ ne yapmıştır da bunlara muhatap olmuştur. Kutsal saydığı toprağı, ormanı, insanı korumakla ancak gurur duyulmalıdır, Artvinli onun için gururlu, onun için onurludur.
Geleceğe sağlıklı bakabilmek, yeni umutlarımızı sağlıklı bir çevrede yeşertebilmek için amaç; Sahip olduğumuz insanlık mirası doğal kaynaklarımızı şimdi ve gelecek kuşaklar için korumaktır.
Dereleri, ormanları, çayırları hatta altımızdaki toprağı ve kentimizi kaybetmek, gelecek adına yeşerecek umutların da kaybedilmesi demektir.
Yeni yılda doğayı ve yaşamı korumaya yönelik çabalara destek ve katılım bir insanlık görevidir. Gelecekte de yeni ve uzun yıllar ve yeni mutluluklar yaşamak, ancak sağlıklı ve temiz bir çevrede mümkün olabilecektir.
Artvin’li için Artvin bir kent ya da toprak parçası değil; her an sevilen, hasreti çekilen, bir anlamda kutsanmış bir atalar diyarıdır, vatandır, memlekettir, elbette Türkiye’dir. Biz Ülkemizi korumaya kararlıyız. Akıl ve vicdan bunu emreder. Bütün dünya bilir ki; biz hem akıllı hem vicdanlı bir halkız.
Bunlardan eksik olanlarla mücadelemiz Genya Tepesinde oynanacak ATABARI’na kadar sürecektir. Yeni yılınız ve yıllarınız yasaksız, kavgasız, yemyeşil doğa içinde barış içinde, Artvin gibi geçsin.

Cerattepe başımızdan eksik olmasın, varsın altını altında kalsın.

 

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu