Saadet Partisi: İmza Bize Ait!

Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan imza polemiğine son noktayı koydu. Son günlerde Artvin’de bazı basın yayın organları tarafından amaçlı yapılan haberler doğrultusunda ortaya atılan imza polemiğine Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan bir araya gelerek son noktayı koydu.

Yeşil Artvin Derneği’nin ortaya koyduğu imzaların sahte olduğuna yönelik, bazı basın yayın organları haber yapmıştı. Haber içeriği sadece iddialarla dolu olurken bir belge veya kanıt haberin içinde sunulmamıştı. Öte yandan Saadet Partisi Artvin İl Başkanı Gültekin Soydan’ın bazı açıklamalarıyla haber detaylandırılmış bunun üzerinden haber servis edilmiş. Haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra olayın aslını açıklamak üzere Sadet Partisi İl Bakanı Gültekin Soydan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Görüşmeye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Cengiz İnşaatin Alman’lardan Cerattepe İçin Kredi kullanmasını engellemek için gönderilen mektuba imza atan Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Arif Soydan da katıldı.

Saadet Partisi Tarafından İmzayı Başkan Yardımcısı Arif Soydan Atmış
İl Başkanı Gültekin Soydan basın mensuplarına konuyu kapsamlı bir şekilde izah etti. Soydan, ulusal yayın yapan gazeteye haberi Artvin’den yanlış ve amaçlı bir şekilde servis edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Soydan devamında ise şunları söyledi; Partimiz olarak Başkan Yardımcımız Arif Bey’i bu tür eylemlere katılması için görevlendiriyoruz. Arif Bey bu toplantılara katılır, daha sonra her hafta yapmış olduğumuz toplantıda bize bilgiler verir. Arif Bey haberin içinde yer alan konuyla ilgili gerçekleştirilen toplantıya da katılmış. Toplantıda alınan kararlar değerlendirilmiş neticede belli bir sivil toplum örgütlerinin imzasıyla böyle bir yazının Almanya’ ya gönderilmesi konuşulmuş ve onaylanmış. Bizde o hafta toplantımızı gerçekleştiremediğimizden, bu bilgiler bize intikal etmedi. Görevli kardeşimiz tarafından bize intikal etseydi, bize sorulan cevaplara böyle cevap vermezdik.
SOYDAN: ARTVİN HALKI MADENLE KONUSUNDA TAKDİRE ŞAYAN BİR DİREŞ GÖSTERMEKTE  
Artvin halkını özellikle madenle ilgili tepki ve reaksiyonunu her zaman takdir ediyoruz. Takdire şayan direniş göstermekte. Bugün işverenler, az bir maliyetle çok kârın peşinde oldukları için, eğer eylem yapmazsanız karşısına dikilmezseniz maalesef hem maddi gücünü kullanacaktır. Hem de almış olduğu devletten yardım gücünü kullanacaktır” dedi.
“Basın mensuplarının sorusu tamamen mantık dışıydı”
Haberi yapan gazetecilerinin sorusunun tamamen mantık dışı bir soru sorduklarını söyleyen Soydan devamında şunları söyledi,”O soruda şu vardı, bu tamamen mantık dışı, Artvin halkı kendi sorunlarını kendi halkıyla direniş reaksiyon göstermekten o kadar aciz mi ki gitsin Alman’lardan yardım talep etsin diye biz kendilerine böyle bir ifade kullandık yanı inanmadık böyle birşey olacağına.
SOYDAN: ŞİRKET HÜKÜMETLE HAŞİR NEŞİR OLMUŞ
Bizim yaşam ortamımızı daraltacaksa, bitki örtüsünden alından insan hayatına kadar, çevreyi kirletip hayatı öldürecekse bunun üzerinde durulmalı. Bu şirket burada bir ağaca bile zarar vermeden orada maden çıkarta bilir mi,  o zaman kâr oranı yüzde yüzden, yüze elliye düşer. Zaten adamın derdi, kâr yapmak. Az masrafla büyük paraları kazanmak hükümet bunun arkasında, Artvin halkını düşüneceği pekte gözükmüyor. Şirket hükümetle işli dışlı, tamamen haşir neşir olmuş diyerek sözlerini tamamladı.
KARAHAN: BİR KEZ BİLE TOPLANTI YAPMADAN KARAR ALMADIK
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise, 20’yıllık mücadelemizde bir kez bile toplantı yapmadan karar almadık. Yaptığımız bütün eylemler, toplantıda alınan kararlar doğrultusundadır.”dedi. Karahan, “Yapılacak faaliyetler öncesi, gerek yönetim kurulu üyeleri, gereke Artvin’de görev yapan STK’lar ve siyasi partilerle görüşmeden kafamıza göre iş yapmadık. Yapmamızda mümkün değil, bu bir halk mücadelesidir” diyerek sözlerini tamamladı.
İmzası Başkan Yardımcısı Arif Soydan Atmış
Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Arif Soydan, 51 STK ve siyasi partinin imzasının bulunduğu ve içerisinde sadece maden şirketinin Cerattepe için Alman’lardan kredi almasını engellemek için yapılmış olan mektup gönderilmesinden önce yapılan toplantıya katıldığını ifade etti. Arif Soydan, “O gün bu konu görüşüldü, oy birliğiyle karar alındı. Bende parti yöneticisi olarak imzamı attım. Fakat her hafta yapmış olduğumuz toplantı, o hafta yapılmadığından il başkanımız ve partililere konuyu aktaramadım böyle bir kopukluk oldu” dedi.
saadetpartisi-5 saadetpartisi-3 saadetpartisi-2 saadetpartisi-1