Yeşil Artvin Derneği Başkanı Karahan: Artvin’in yarısını gazladılar

Muhammet KAÇAR/ RİZE, (DHA) – ARTVİN’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı 25 yıldır mücadele yürüten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, TEMA Vakfı tarafından Rize’de düzenlenen Gönüllü Toplantısı’nda çevre mücadelesini anlattı. Artvin halkının 15 Şubat’ta büyük bir müdahale ile karşılaştığını hatırlatan Karahan, “Artvin’in yarısını gazladılar” dedi, ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ sloganı ile mücadelelerinin süreceğini açıkladı.
Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde TEMA Vakfı tarafından düzenlenen ve TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç’ın da katıldığı Gönüllü Toplantısı’nda konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı verdikleri mücadeleyi anlattı. Kafkasör Turizm Merkezi, Hatila Milli Parkı, Atabarı Kayak Merkezi, Kent Ormanı, Fıstık Çamı Gen Koruma Merkezi, içme ve sulama su kaynakları ile alabalık tesislerinin bulunduğu bir bölgede maden ruhsat alanı oluşturulduğunu hatırlatan  Karahan, bu alanda madencilik olmayacağını 25 yıldır her türlü bilimsel ve hukuksal verilerle anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
“ARTVİN’İN YARISINI GAZLADILAR”
Şirketin araçlarının Cerattepe bölgesine çıkarılması için 15 Şubat tarihinde 7 ilin polis ve askeri güçlerinin Artvin’e getirildiğini hatırlatan Karahan şunları söyledi:
“İlk gün tepkilerimiz nedeniyle araçları yukarı çıkaramadılar. Ancak Artvin halkı o günlerde gaz ve plastik mermi ile tanıştı. Artvin’in yarısını gazladılar. Sıkılan gaz rüzgarın etkisiyle şehre yayıldı ve çocuğundan yaşlısına tüm evler gaza maruz kaldı. İkinci gün takviye güçlerle yeniden geldiler. Müdahalenin şiddeti artınca Cerattepe’ye çıktılar. ‘Geldikleri gibi gidecekler’ dedik ve mücadelemize devam ettik. Boğalarımız bile, ‘Madem onlar dağa çıktı, biz şehre inelim’ dedi ve boğacılar şehre indi. Olaylar sonrası İstanbul’dan gelen Artvinlilere yollarda 17, Ankara’dan gelenlere ise 12 kez GBT taraması yapıldı. Tüm şehrin giriş ve çıkışları tutuldu. Buna rağmen Hopa dağından gelenleri şehre sokmadılar.”
“BAŞBAKAN, “GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK DEDİ, NE YAZIK Kİ O DA GİTTİ”
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile o tarihlerde bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karahan, “Başbakanla asla bir pazarlık yapmadık. Artvin’deki durumu anlattık ve kararlılığımızı ilettik. Ekolojik ve hukuksal açıdan kendisini bilgilendirdik. Bize, ‘görüşmelerimiz devam edecek’ dedi, ama ne yazık ki o da gitti” dedi. Karahan’ın bu sözü salonda gülüşmelere neden oldu.
Rize İdare Mahkemesi tarafından yapılan bilirkişi keşfi sonucunu beklediklerini ifade eden Karahan, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” ifadesi ile mücadelelerinin süreceği belirterek sözlerini noktaladı.
Karahan’ın konuşması salondaki TEMA Vakfı üyeleri tarafından ayakta alkışlandı. TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç, Artvin’deki mücadelenin sonunun iyi biteceğine inandığını belirterek Nur Neşe Karahan’a teşekkür belgesi verdi. (http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/rize-haberleri/yesil-artvin-dernegi-baskani-karahan-artvin-in_280194)