Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe Mücadelesi’nin 7. yılı mesajı

Kahramanmaraş merkezli on ilimizi ve esasen ekonomik ve sosyal sonuçları ile bütün ülkemizi etkileyen bir felaketi yaşadığımız bu günlerde Artvin Cerattepe maden mücadelesinin önemli bir aşaması olan 2016 yılı 16 Şubat olaylarının da 7’nci yılı nedeniyle bir kez daha çevreye ve doğaya uyumlu bir yaşamın zorunluluğunu hep birlikte görüyoruz.

Yaşadığımız depremde on binlerce yurttaşımızı kaybettiğimiz gibi yüz binlerce insan yaralanmış ve tedavi görmekte olup yaklaşık 13 milyon insanın geleceği kararmış durumdadır. Etkileri yıllarca sürecek olan bu depremde canlarını kaybeden insanlarımıza rahmet, yaralılarımıza geçmiş olsun diyerek acil şifalar diliyoruz.

Sağlıklı bir çevrede ve sağlıklı bir kentte yaşamak için doğaya uyumlu kent hukukuna ve imar mevzuatına uygun, tek amacı kâr etmek olmayan yapılarda yaşamanın ne kadar önemli ve yaşamsal olduğunu çok acı tecrübelerle öğreniyoruz.

Yaşadıklarımızın bundan sonra yaşayacaklarımız açısından yol gösterici ve uyarıcı olmasını, doğaya ve çevreye düşman her rant projesinden derhal vazgeçilmesini, şehir merkezi için de büyük risk oluşturan Cerattepe ve benzeri projelerin derhal sonlandırılmasını, deprem bölgelerinde sağlıklı bir kent yaşamanın kurulmasını temenni ediyoruz.

Tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.